W dniu 7 marca 2012 roku (środa) o godz. 17.30 w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Warszawie Al. Ujazdowskie 51 odbędzie się Wykład oraz warsztaty gry w Shōgi.
Natomiast I Turniej Shōgi organizowany również przez Ambasadę Japonii w Polsce odbędzie w dniu 17 marca 2012 (sobota) o godz. 10.00 w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Warszawie Al. Ujazdowskie 51.
Wstęp wolny, po uprzedniej rezerwacji: telefonicznie pod nr 22-584-73-00 lub mailem na adres: info-cul@emb-japan.pl. Ilość miejsc ograniczona.
Serdecznie zapraszamy miłośników gry, zawodników i kibiców.
Shōgi to jedna z najpopularniejszych japońskich gier. Podobnie jak szachy, ich europejski odpowiednik, najprawdopodobniej wywodzą się od indyjskiej gry chaturanga. Ponieważ szachy i shōgi to odmiany tej samej gry, ich zasady są niemal identyczne. Główna różnica polega na tym, że w shōgi zdobyta figura staje się własnością zdobywcy i można ją ustawić na szachownicy. To sprawia, że shōgi jest bardziej skomplikowana niż szachy.
Najczęściej gra w shōgi rozgrywana jest na kwadratowej planszy o wymiarach 9×9 pól. Każdy z graczy rozpoczyna grę z 20 bierkami. W odróżnieniu od szachów europejskich, wszystkie bierki są płaskie, mają charakterystyczny kształt, a rodzaj reprezentowanych figur można rozpoznać po namalowanych na nich znakach. Są zawsze koloru naturalnego drewna, a o ich przynależności do danego gracza świadczy kierunek ustawienia (bierki są zawsze skierowane zaostrzoną stroną w kierunku przeciwnika).
Japońska gra Shōgi
Choć ogólne zasady gry są podobne do szachów europejskich, można wyróżnić dwie charakterystyczne cechy, typowe dla shōgi. Pierwsza z nich to zasada, że zbite bierki przeciwnika nie są usuwane na stałe z gry, a jedynie przejmowane i odkładane na specjalną podkładkę obok planszy. W następnym ruchu gracz może wprowadzić do gry figurę przeciwnika jako własną. Drugą różnicą jest możliwość awansowania figury, która znajdzie się w jednym z trzech pierwszych rzędów od strony przeciwnika. Jest to oznaczone przez odwrócenie bierki na drugą stronę, gdzie wymalowany jest znak informujący o jej nowej funkcji. Awansowana figura zdobywa nowe możliwości ruchu.
Na zdjeciu: przykładowe figury Shōgi (foto: wikipedia). Figury są oznaczane japońskimi znakami (istnieją również międzynarodowe wersje figur).
Obecnie shōgi jest bardzo modne w Japonii. Prawie wszystkie japońskie gazety i tygodniki prowadzą specjalną rybrykę dotyczącą shōgi. Shōgi jest także bardzo popularne wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. 60% japońskich gimnazjów ma kluby shōgi. Liczba zawodowych graczy o ponad czterech danach przekracza 150, a po uwzględnieniu kobiet i zawodników emerytowanych – wynosi ponad 200.
Historia japońskich szachów shōgi sięga 1500 lat. W Polsce shōgi zyskuje na popularności. W 2008 roku powstało Polskie Stowarzyszenie, które należy do Federacji Europejskich Stowarzyszeń Shōgi. Na świecie organizowane są Mistrzostwa Świata i Europy w tą grę, ale prym wiodą Japończycy.
Źródło: Ambasada Japonii w Polsce