W dniach 12 kwietnia – 13 maja 2012 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, przy ul. M. Konopnickiej 26 można zwiedzać wystawę zdjęć Kōyō Okada pn. Święta góra Fuji.
Góra Fuji zajmuje szczególne miejsce w sercu Japończyków. Przez wieki pozostawała dla nich górą świętą i po dziś dzień widok ośnieżonego wulkanu porusza zarówno mieszkańców Japonii, jak i turystów z całego świata. Zgodnie z dawną tradycją każdy Japończyk choć raz powinien wejść na szczyt Fuji, toteż wiele osób decyduje się na nocną wspinaczkę, aby zobaczyć zapierający dech piersiach widok wschodzącego słońca. Ale Fuji potrafi być także kapryśna i nie zawsze pokazuje swoje oblicze w pełnej krasie. Często, ukryta za chmurami, pozostaje niewidoczna dla swoich admiratorów, i to zapewne czyni ją jeszcze bardziej uwodzicielską.
Wśród wielu artystów, którzy ulegli czarowi tego miejsca, jest wybitny fotograf Kōyō Okada (1895–1972) – poświęcił on górze Fuji 58 lat życia.
Prezentowane po raz pierwszy w Polsce przez Muzeum Manggha czarno-białe zdjęcia Okady pochodzą głównie z lat 50. i 60., a więc z okresu, kiedy artysta był najbardziej skoncentrowany na fotografowaniu góry Fuji. Jednym z powodów, dla których oddał się pasji fotografowania, był fakt, że w pożodze wojennej zaginęły wszystkie wcześniejsze negatywy jego autorstwa. Prace Kōyō Okady cechuje zarówno głębokie przywiązanie do tematu, jak i pokora wobec Świętej Góry, jak zwykł nazywać Fuji. Obie te cechy w połączeniu z głęboką szczerością dominują nad pokusą utrwalenia jedynie atrakcyjnego widoku.
Kunszt Okady został oceniony na tyle wysoko, że widok góry Fuji z jego zdjęć został przeniesiony na japońskie banknoty. Liczne fotografie były także reprodukowane na znaczkach pocztowych, a w prefekturze Yamanashi powstało muzeum poświęcone jego twórczości.
Kolekcja czarno-białych zdjęć autorstwa Koyo Okady zatytułowana „Święta góra Fuji” jest trzecią z kolei wystawą skupioną wokół ikony Japonii – góry Fuji. Pierwsza wystawa to przedstawiony powyżej projekt „Góra Fuji: Hokusai i Hiroshige. Japońskie drzeworyty pejzażowe z kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego”. Druga wystawa poświęcona świętej górze Fudżi zatytułowana „Fuji-san” trwała w dniach 20 stycznia – 9 kwietnia 2012 r. Prezentowała malarskie przetworzenie drzeworytów autorstwa Katushiko Hokusaiego w wykonaniu niemieckiego twórcy Udo Kallera, zafacsynowanego drzeworytem japońskim.
Wystawa została przygotowana we współpracy ze stowarzyszeniem JCII Photo Salon w Tokio.
Serdecznie zapraszamy.
Źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha