Kultura i sztuka Kraju Kwitnącej Wiśni zadziwia nas bogactwem form i urodą. Niewątpliwie do japońskich specjalności artystycznych należy Suiboku-ga – styl malarstwa japońskiego tuszem, wywodzący się z Chin. Do malowania używa się czarnego tuszu, bardzo rzadko sięga się po farby (drobne plamy stonowanymi kolorami). Początki stylu malarstwa tuszem sięgają roku 100 przed naszą erą (Dynastia Han w Chinach) i od tamtej pory Suiboku-ga jest uważane za główny element malarstwa Dalekiego Wschodu. W Kraju Wschodzącego Słońca do najwybitniejszych mistrzów tego rodzaju malarstwa należeli miedzy innymi: Sesshū Tōyō (1420-1506), Hakuin Ekaku Zenji (1685-1769), Sengai Gibon (1750-1837).
Na zdjęciach przykłady dzieł mistrzów Suiboku-ga: od lewej Widok – Sesshū Tōyō (foto: Muzeum Narodowe w Tokio); Most – Hakuin Ekaku Zenji (foto: www.terebess.hu/zen/hakuin.html); Bambus na wietrze – Sengai Gibon (foto: www.japonia.org.pl).
Malarstwo tuszem jest wciąż niezwykle popularne do dzisiaj i cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie – również w Polsce. Miłośnicy kultury japońskiej mogą od kilku lat uczestniczyć w wykładach i warsztatach organizowanych miedzy innymi z udziałem Pani Kinsui Katori, czy też Pani Barbary Yoshida – artystek japońskiej tradycyjnej sztuki malowania tuszem. Pani Barbara Yoshida w 2008 r. jako jedyna osoba w Polsce otrzymała certyfikat nauczycielski Suiboku-ga (japońskiej tradycyjnej sztuki malowania tuszem). Została wpisana na japońską listę Międzynarodowego Towarzystwa Suiboku-ga w Tokio.
Osobom zainteresowanym poznaniem tajników tej sztuki polecamy film „Suiboku-ga”, zrealizowany przez Generation Pass, dostępny na DVD w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Warszawie. Pani Kinsui Katori – reżyser filmu, prezes International Bokuga Association, w bardzo przystępny sposób wprowadza nas w arkana sztuki, która wykorzystuje biel papieru, aby osiągnąć głębię obrazu, wydobyć promień światła, wiatr i powietrze. Poprzez różne nasycenie czerni buduje perspektywę, a za pomocą plam i linii wydobywa subtelne uczucia.
Na zdjęciach kadry z filmu „Suiboku-ga” w reżyserii Pani Kinsui Katori, która krok po kroku uczy jak namalować tuszem różne dzieła, w tym między innymi: drzewo bambusa, kwiat śliwy, świeżą kolbę kukurydzy, kiść soczystych winogron, zwinną krewetkę, czy piękną chryzantemę.