Szanowni Państwo, koledzy Członkowie Stowarzyszenia,
W ostatnim okresie działalności Stowarzyszenia, a właściwie braku aktywnej jego działalności pojawiały się stałe naciski, preferowane przez jedną osobę z Zarządu Stowarzyszenia, aby przystąpić do likwidacji Stowarzyszenia.
Mając na względzie długą historią naszego Stowarzyszenia oraz fakt, że nieliczni Członkowie angażują się aktywnie w bieżącą działalność postanowiłam prześledzić w Internecie jakie cele przyświecają stowarzyszeniom w Polsce i co mówi o tym Ustawa.
Z ogromu informacji na ten temat wybrałam tylko dwie, które moim zdaniem dobitnie charakteryzują CELE STOWARZYSZENIA oraz odpowiadają na pytanie: po co zakładać stowarzyszenie?
W okresie mojej kadencji, jako Członka Zarządu, a także Prezesa Stowarzyszenia zawsze preferowałam stanowisko, że Stowarzyszenie jest na tyle prężne na ile zaangażowani są jego Członkowie. Zarząd służy tylko po to, aby organizować ustalone przez Członków Stowarzyszenia bieżące zadania.
Oczywiście Zarząd Stowarzyszenia (lub jego Członkowie) też może być twórcą różnych inicjatyw, co zresztą w przeszłości w naszym Stowarzyszeniu miało niejednokrotnie miejsce.
Jednakże najważniejsze jest to abyśmy mieli świadomość, że spotykamy się dobrowolnie w miłej, przyjacielskiej atmosferze, wymieniamy poglądy, dzielimy się doświadczeniami z różnych dziedzin życia. W szczególności łączy nas zainteresowanie kulturą i gospodarką Japonii.
Odcinam się od stanowiska ZAWŁASZCZANIA Stowarzyszenia przez JEDNĄ OSOBĘ!
Mam nadzieję, że Członkowie Stowarzyszenia po zapoznaniu się z niniejszym tekstem i poniższymi załącznikami podzielą mój pogląd na potrzebę dalszego działania Stowarzyszenia JAAP.
Dziękuję wszystkim Członkom za zainteresowanie sprawami Stowarzyszenia i za współpracę.
Monika Koszade-Rutkiewicz
Warszawa, dnia 3 lutego 2017 r. Poz. 210
OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 20 stycznia 2017 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy –
Prawo o stowarzyszeniach
Art. 2. 1. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.
http://www.kubach.pl/2010/04/po-co-zakladac-stowarzyszenie/
Po co zakładać stowarzyszenie?
Założenie stowarzyszenia ma wiele pozytywnych aspektów przede wszystkim do danego stowarzyszenia należą osoby o wspólnych celach i podobnych poglądach mogą to być osoby, które łączy wspólny zawód np. dziennikarze, wspólna branża np. MLM może być to zrzeszenie przedsiębiorców lub też miłośników zwierząt itp.
Bez względu na to, jaki będzie to charakter stowarzyszenia cel jest zawsze ten sam– spotkania wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach, wymiana poglądów oraz wzajemna pomoc i wsparcie. Co nam to daje? Przede wszystkim rozwój!
Możliwość kontaktu z osobami, które mają większą wiedzę w dziedzinie, która nas interesują oraz w drugą stronę możliwość przekazania swoich doświadczeń osobą, które chcą uzupełnić swoją wiedzę. Spotkania w grupie osób o podobnych celach stanowią ogromną motywację do działania. Oczywistym jest również, że grupa osób może zdziałać więcej i w większym stopniu kształtować rzeczywistość niż pojedyncza osoba. Dodatkowo każde stowarzyszenie oferuje różnego rodzaju korzyści dla swoich członków i jest to uzależnione od statutu np. rabaty na produkty oferowane przez przedsiębiorców będących członkami stowarzyszenia itp.
Podstawowym aktem prawnym regulującym problematykę stowarzyszeń w Polsce jest Ustawa Prawo o Stowarzyszeniach z 7 kwietnia 1989r. znowelizowana dnia 20 stycznia 2017 r. W myśl tej ustawy stowarzyszeniem nazywamy –dobrowolne, trwałe i samorządne zrzeszenie o celach niezarobkowych, które samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności, opierając ją na pracy społecznej członków.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje stowarzyszeń- stowarzyszenie zwykłe oraz stowarzyszenie zarejestrowane różnią się one zakresem działania oraz sposobem założenia. Wybór formy zależy od celów statutowych oraz skali działania stowarzyszenia gdyż pomiędzy zwykłym a zarejestrowanym istnieją podstawowe różnice.
http://studentprawa.pl/aktualnosci-prawnicze/item/940-czym-jest-stowarzyszenie-i-czy-warto-je-zakladac
Na co dzień spotykamy się ze stowarzyszeniami o różnorakim charakterze. Niektóre gromadzą miłośników jakiegoś hobby, jedne mają charakter czysto charytatywny, a pozycja innych jest zupełnie wyjątkowa, ponieważ na mocy przepisów ustawowych wspierają władze państwowe (np. Polski Czerwony Krzyż) czy wręcz wykonują zadania o charakterze publicznym (np. Polski Związek Wędkarski).
To niewątpliwie jedna z najciekawszych konstrukcji prawnych i warto przyjrzeć się jej bliżej.
Charakterystyka ogólna
Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Najczęściej w doktrynie wyróżnia się jego dwa rodzaje:
- stowarzyszenia i stowarzyszenia zwykłe. Kryterium tego podziału jest posiadanie (stowarzyszenie) lub nie (stowarzyszenie zwykłe) osobowości prawnej, a w konsekwencji możliwość np. prowadzenia działalności gospodarczej, zrzeszania osób prawnych lub przyjmowania spadków.
Spotkać możemy jednak i inne rozróżnienie zgodnie, z którym mamy:
- stowarzyszenia zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym,
- stowarzyszenia zwykłe,
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- związki stowarzyszeń zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz
- stowarzyszenia kultury fizycznej (kluby sportowe, uczniowskie kluby sportowe).
Tworzenie stowarzyszenia
Do założenia stowarzyszenia potrzeba minimum 15 osób, które uchwalą statut i wybiorą komitet założycielski.
Statut powinien określać w szczególności:
1) nazwę stowarzyszenia, odróżniającą je od innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji,
2) teren działania i siedzibę stowarzyszenia,
3) cele i sposoby ich realizacji,
4) sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków,
5) władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje,
6) sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał,
7) sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich,
8) zasady dokonywania zmian statutu,
9) sposób rozwiązania się stowarzyszenia
Prócz tego, jeśli stowarzyszenie zamierza tworzyć terenowe jednostki organizacyjne musi określić ich strukturę organizacyjną wraz z zasadami tworzenia.
Komitet założycielski składa do sądu rejestrowego wniosek o rejestrację wraz ze statutem, listą założycieli, zawierającą imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli, protokół z wyboru komitetu założycielskiego, a także informację o adresie tymczasowej siedziby stowarzyszenia.
Sąd rozpatrując wniosek powinien uczynić to niezwłocznie, a rozstrzygnięcie (postanowieniem) powinno nastąpić najpóźniej po trzech miesiącach od dnia jego złożenia. Jeśli okaże się to niezbędne wyznaczone zostaną posiedzenia wyjaśniające. Po stwierdzeniu, że statut jest zgodny z przepisami prawa oraz założyciele spełniają wymogi ustawowe (pełna zdolność do czynności prawnych lub w razie jej braku sprostanie wymogom określonym w ustawie, pełnia praw publicznych, obywatelstwo polskie) stowarzyszenie jest wpisywane do KRS i od tej chwili uzyskuje osobowość prawną.
Funkcjonowanie stowarzyszenia
Do obligatoryjnych organów stowarzyszenia należą: walne zebranie (walne zebranie delegatów), organ kontroli i zarząd.
Na walne zebranie składają się wszyscy członkowie stowarzyszenia. To najwyższy, kolegialny podejmujący decyzję w formie uchwał przy uwzględnieniu zasady majoryzacji (decyzje podejmuje się większością głosów). Przysługują mu nie tylko kompetencje przewidziane w statucie, ale również wszystkie inne, niezastrzeżone dla pozostałych (domniemanie kompetencji).
Walne zebranie może zostać zastąpione zebraniem delegatów lub walnym zebraniem delegatów. W tym pierwszym przypadku chodzi o jednorazowe, doraźne zastąpienie, w drugim natomiast ma ono już charakter stały i bardzo często występuje w stowarzyszeniach mających dużą liczbę członków.
Szczegółowe kompetencje organu kontroli również należą do materii statutu. Konkretna jego nazwa (np. rada rewizyjna, komisja nadzorcza etc.) jest nieistotna. Ważne by dokonywał on tzw. kontroli wewnętrznej polegającej na wglądzie do działalności stowarzyszenia.
Zarząd kieruje stowarzyszeniem i reprezentuje je na zewnątrz. Nie korzysta on z domniemania kompetencji.