Parawany japońskie od 150 lat cieszą się wielką popularnością w Europie i Stanach Zjednoczonych. Przedstawione na nich kwiaty czterech pór roku na złotym tle, malowane tuszem żurawie, tygrysy i smoki przynoszą na myśl odległe widoki z tajemniczego kraju wschodzącego słońca. Stanowią one wyjątkowe połączenie obrazu i przedmiotu użytkowego, który wyjątkowo pasuje nie tylko do japońskich, ale i zachodnich wnętrz.
Po raz pierwszy w Polsce parawany japońskie będą głównym tematem wystawy, którą organizuje Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie. Uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Parawan japoński. Sosna, żuraw i góra Fuji” odbędzie się w dniu 28 stycznia 2014 roku o godz. 18:00.
Zostaną zaprezentowane dzieła z kolekcji krakowskiej oraz z zagranicznych zbiorów. Każdy z kilkunastu parawanów prezentuje inny rodzaj parawanu, techniki zdobienia oraz stylistyki.
Konary wiśni, kwiaty i ptaki, Artysta nieznany, 2 poł. XIX w., parawan czteroskrzydłowy, z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora).
Celem wystawy jest nie tylko prezentacja pięknych dzieł sztuki, ale również uzmysłowienie gościom muzeum, że parawany są wciąż doskonałą, funkcjonalną ozdobą, a przez to stają się ponadczasowym dziełem sztuki.
Obiekty pochodzące z kolekcji krakowskiej to niespotykane gdzie indziej parawany zdobione fragmentami cennych tkanin. Wypożyczone z Muzeum Narodowego w Pradze oraz z prywatnej kolekcji w Londynie dzieła to z kolei klasyczne dzieła sztuki zdobione malowidłami tuszem na papierze lub na złotym tle przedstawiające tradycyjne tematy, takie jak żurawie, tygrysy czy górę Fuji. Prezentują rozwój i różnorodność stylistyczną malarstwa japońskiego od XVIII do XX wieku.
Gęsi nad brzegiem jeziora, Keinen Imao (1845-1924), ok. 1900, para czteroskrzydłowych parawanów, z kolekcji J.A.N. Fine Art, London (źródło: materiały prasowe organizatora).
Podczas wernisażu odbędzie się na pokaz kaligrafii w wykonaniu Yukiko Ayres.
Kurator: Aleksandra Görlich
Wystawa będzie czynna do 13 kwietnia 2014 roku.
Plakat wystawy
Serdecznie polecamy odwiedzenie wystawy,
Zarząd JAAP.
Źródło: tekst i zdjęcia – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie.