18 listopada 2011 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i 19 listopada 2011 r. w Domu Kultury „Świt” w Warszawie, tokijska grupa teatralna Minwa-za pod kierunkiem Tamagawa Bunraku III po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała spektakl „Edo utsushi-e”.
Japoński teatr cieni „Edo utsushi-e” (foto: Dom Kultury „Świt” w Warszawie)
Utsushi-e – to rodzaj sztuki scenicznej, której głównym rekwizytem jest w niej latarnia magiczna ze slajdami. Kolorowe slajdy w czasie przedstawienia są wyświetlane kolejno od tyłu na specjalnej kurtynie, w taki sposób, by stwarzały wrażenie ruchu postaci. Latarnia magiczna została wprowadzona do Japonii w 18 wieku przez Holendrów i stała się dominującą formą prezentowania nieruchomych i ruchomych obrazów. Kolorowe slajdy były malowane ręcznie na szklanych płytkach o rozmiarach 5X5 cm. Na jedna opowieść składa się ok. 100 slajdów. Współczesny spektakl utsushi-e jest występem zespołowym, stanowiącym multimedialne połączenie obrazów, narracji i muzyki, opartym na interpretacji znanych i popularnych opowieści, bajek i mang z okresu Edo, a także sztuk kabuki, bunraku i rakugo.
Japoński teatr cieni „Edo utsushi-e” podczas spektaklu w Warszawie w listopadzie 2011 r. (foto: Dom Kultury „Świt” w Warszawie).
Japońska grupa teatralna Minwa-za została założona w 1968 roku. Na początku zajmowała się teatrem cieni. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku artyści grupy zainteresowali się sztuką utsushi-e i poświęcili jej dalsze lata swojej działalności. Zespół zaprezentował w Warszawie 4 tradycyjne sztuki: „Sanbanso”, „Atamayama”, „Zwój pielgrzyma” i „Nocne opowieści” oraz krótko objaśnił historię utsushi-e i technikę w nich wykorzystaną. Występy artystów zgromadziły komplet publiczności i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po spektaklach, osoby zainteresowane miały możliwość obejrzenia z bliska latarni i operowania nimi przez chwilę.
Na zdjęciu: możliwość obejrzenia z bliska latarni stosowanych przez Japoński teatr cieni „Edo utsushi-e” (foto: Dom Kultury „Świt” w Warszawie).
Autor: dr Wacława Wojtala