W 2012 roku kontynuowany jest cykl wykładów o Japonii, organizowany przez Ambasadę Japonii w Polsce.
W dniu 25 stycznia 2012 roku o godz. 17.30 w Wydziale Informacji i Kultury Ambasadę Japonii w Warszawie, Al. Ujazdowskie 51 odbędzie się ósmy już wykład zatytułowany „Drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie – dary Olgierda Koreywo i Rodziny Dembińskich”, który poprowadzi Pani Anna Katarzyna Maleszko.
Zachęcamy wszystkich członków i sympatyków JAAP oraz miłośników kultury japońskiej do uczestnictwa w wykładzie. Wstęp bezpłatny, po uprzednim zgłoszeniu obecności telefonicznie pod numer 22 584 73 00 lub mailowo na adres info-cul@emb-japan.pl
Ukiyo-e („obraz świata, który przemija”) to rodzaj malarstwa i drzeworytu japońskiego XVIII–XIX w. przedstawiający głównie sceny z życia codziennego mieszkańców miasta, dzielnice rozrywek, portrety aktorów, piękne kobiety, pejzaże. Drzeworyt, obok popularnej literatury kibiyoshi i teatru kabuki, stanowił jeden z trzech zasadniczych filarów kultury ukiyo. Ukiyo-e stały się źródłem inspiracji wielu artystów europejskich i amerykańskich.
Kolekcja sztuki japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie liczy ponad 2000 zabytków, co czyni z niej jedną z największych w Polsce. Składają się na nią muzealia ze zbiorów przedwojennych, pozyskiwane przez zakupy, lecz przede wszystkim dary, zgromadzone dzięki hojności Polaków. W kolekcji znajdują się dzieła malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego z okresu Edo (1600 – 1868), Meiji (1868 – 1912), aż po lata 70. XX w.
Wyjątkowo cenną część kolekcji stanowi zespół ponad 1000 drzeworytów (ukiyo-e, shin hanga), z których większość pochodzi od ofiarodawców – w szczególności Stefana i Macieja Dembińskich oraz Olgierda Koreywy.
Na zdjęciach od lewej drzeworyty: Utagawa Kuniyoshi, Kanama Goro Immakuni, ok. 1846, drzeworyt barwny, dar Stefana i Macieja Dembińskich 1972 oraz Kawase Hasui, Miyajima w świetle księżyca, 1947, drzeworyt barwny, dar Olgierda Koreywy 1977 (foto: Muzeum Narodowe w Warszawie)
Kolekcja japońska zawiera także ciekawe przykłady rzeźby buddyjskiej, tkaniny, meble, albumy i druki oraz współczesne repliki tradycyjnych instrumentów muzycznych
Anna Katarzyna Maleszko, kustosz kolekcji japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, tłumaczka i redaktorka książek poświęconych sztuce dalekowschodniej i europejskiej, ukończyła w 1982 roku historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1984 roku pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie opiekuje się kolekcją japońską. Jest autorką książki prezentującej warszawską kolekcję drzeworytu japońskiego – Krajobrazy Japonii. Kolekcja drzeworytu japońskiego ukiyo-e i shin hanga ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (Warszawa, Neriton 2005), a także autorką opracowań i artykułów o sztuce dalekowschodniej.
W pracy „Krajobrazy Japonii. Kolekcja drzeworytu japońskiego ukiyo-e i shin hanga ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie” omówiona jest geneza i ewolucja drzeworytu japońskiego, jego odmiany i tematyka, a także związki z malarstwem. Autorka przedstawiła w niej zarys dziejów bogatej kolekcji Muzeum Narodowego (ponad 900 pozycji, z połowy XVII-XX wieku) oraz zaprezentowała prace wybitnych artystów, takich jak Kasamatsu Shiro, Ohara Shoson czy Watanabbe Seitei.
Autor: dr Wacława Wojtala